OBYVATELÉ MĚLKÝCH VOD II.

 

 

            Většina pobřeží Krymu (i Černého moře) je obklopena skalami. Pro potápěče a harpunáře jsou zajímavé zejména kameny, pod kterými „kvete“ život. Co tam je vidět?

            Jsou to především raci bokoplavci a mramorový krab (Pachigrapsus marmoratus).

            Množství kamenů je pokryto jak u vody, tak v ní bílým náletem. Je živý. Jsou to skořápky, domečky červa Spirorbis pusilla. Ten z této trubky vysouvá své věneček žáber a dýchá a loví malé částečky, které okolo plavou.

 

            Na sotva přikrytých vodou kamenech sedí barevné ryby mořský psíček  (Aidablennius sphynx), a mezi těmito kameny plave i psíček paví  (Salaria pavo). Dospělí samci mají na hlavě nádherný červený hřebínek. Psík je v mělkých vodách mnoho. Sledovat je je možné aniž by člověk namočil nohy. vhodné založit kromě hlubinných, povrchových i sekci suchozemských potápěčů). Jsou velmi směšní. Prohledávají mladou vodní trávu, roztahují vlajky svých ploutví  když zjistí nebezpečí. Když najdou potravu perou se o ni doslova jak psi, urvat sousto pro sebe.

 

            Mezi „psím“ osazenstvem Černého moře je i obyčejný mořský psík (Parablennius sanguionolentus). Jsou největší a nejplašší. Žijí do hloubky 30m.

 

 

 

 

 

 

 

 

Nejméně se vyskytující je psík neznámý (Parablennius incognitus). Byl objeven v Černém moři až v roce 2001.

 

           

 

 

 

 

Krasavice dlouhošupinatý mořský psík (Parablennius tentacularis) se rád schovavá do všemožných děr s úzkým vchodem. Můžeme je  spatřit např. v prázdné skořepině rapana, nebo i v lahvi ležící na mořském dně.

 

            Mořští psíci patří mezi velikou a velmi různorodou rodinu okounovitých. Musí se proplétat mezi kameny a v rostlinách a proto mají holou kůži s vrstvou slizu. Ta má ochranou funkci i v době, kdy psík vyběhne z vody.  Břišní ploutve mají malé, umístěné pod hrdlem, aby jim nepřekážely při lezení po kamenech.

 

            Malý mořský psík (ne více než 4 cm), který se vyskytuje jak na mělčině, tak až do 20 m, je jelenorohý psík Zvonimira (Parablennius zvonimiri). Má růžky nad očima. Je na kamenech všude, kde vykukují z děr. Jsou ale malé.

 

           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Velmi bojácná a plachá je rybka chocholatý mořský psík (Coryphoblennius galerista). Pouze když zjistí, že není v okolí nebezpečí, vyskočí na kámen a začne z něho poskakováním shazovat trávu, mořské žaludy. Na bocích huby má ostré zoubky k „čištění“ kamenů. Je to jediná černomořská ryba –psík, která nemá na hlavě párový výrůstek, ale chochol. Ryba není větší než 8 cm. Je zajímavá i tím, že jako psík sfinga vyskakuje z vody na kameny omývané vlnami, aby se zde nažrala.